Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Občina Piran se tudi v letošnjem poletju aktivno odziva na izzive, povezane s sobivanjem turizma in vsakdanjega življenja domačinov. Na sestanku z gostinci, ki je potekal 7. avgusta 2024, smo obravnavali tudi perečo problematiko prekomerne obremenitve okolja s hrupom, zlasti z vidika glasne glasbe v večernih in nočnih urah. V konstruktivnem dialogu z gostinci smo se dogovorili za pilotni projekt merjenja hrupa, ki naj bi v letošnjem poletju pomagal najti ravnotežje med živahnim utripom naše destinacije in pravico do mirnega počitka naših občanov.
Na podlagi omenjenega dogovora smo danes v Portorožu namestili tri Sensware merilne postaje, od katerih dve merita zgolj raven hrupa, ena pa poleg hrupa tudi kakovost zraka. Lokacije postaj so:
Križišče Obala – Stara cesta (nasproti taxi postaje) – meri raven hrupa
Križišče Obala – Koprska cesta (nasproti lokala Cacao) – meri:
hrup
prašne delce (PM10, PM2.5, PM1)
ozon (O3)
dušikove okside (NOx)
temperaturo, vlažnost in zračni tlak
hitrost in smer vetra
količino padavin
Začetek Senčne poti (za parkiriščem Kaštel) – meri raven hrupa
Vse merilne postaje so že priklopljene in bodo prve tri dni delovale v testnem načinu, nato pa bodo meritve dostopne na javni povezavi preko spletne strani Občine Piran in Turističnega združenja Portorož. Na portalu bo mogoče spremljati zemljevid postaj, meritve po posameznih senzorjih in prikaz mejnih vrednosti.
Cilj projekta je oblikovanje dogovorjene, sprejemljive ravni hrupa, ki:
ne bo moteča za prebivalce,
hkrati pa bo omogočala živahno poletno dogajanje.
Meritve bodo javno dostopne, kar omogoča transparentnost in spodbuja odgovorno upravljanje zvočnega okolja.
Poleg hrupa bomo lahko spremljali tudi kakovost zraka po evropskih standardih. Uporabljeni bodo podatki za izračun Indeksa kakovosti zraka (AQI), ki omogoča enostavno primerjavo s drugimi evropskimi mesti. Slovenija uporablja EU lestvico s šestimi razredi kakovosti zraka (od 0 – zelo dobra do 5 – izredno slaba). Merilni parametri vključujejo:
Prašne delce (PM10, PM2.5, PM1) – pomemben pokazatelj onesnaženosti zaradi prometa in kurjenja.
Dušikove okside (NOx) – nastajajo pri izgorevanju goriv in škodujejo dihalom.
Ozon (O3) – sekundarni onesnaževalec, ki povzroča draženje dihal in druge zdravstvene težave.
Na osnovi rezultatov bomo lahko občane pravočasno opozorili na nižjo kakovost zraka (posebej občutljive skupine: otroci, starejši, nosečnice, bolniki z dihalnimi težavami). Po drugi strani pa bomo, ko bo zrak izjemno čist, z veseljem promovirali Piran kot destinacijo z zdravim, čistim zrakom, v nasprotju z mnogimi večjimi mesti.
Podobne Sensware postaje že uporabljajo tudi druge občine, kot so Kranj, Škofja Loka, Krško, Šenčur, Žalec, Idrija in Zreče. Ker gre za pilotni projekt, se občina ni odločila za nakup, temveč za šestmesečni najem opreme. Pogodba v vrednosti 15.000 evrov je bila sklenjena s podjetjem Alfa Proxima d.o.o. iz Ljubljane.
S tem projektom želimo v Občini Piran pokazati, da je mogoče združiti razvoj turizma z odgovornim odnosom do okolja in počutja občanov. Prepričani smo, da bodo pridobljeni podatki pomembno prispevali k sprejemanju odgovornih odločitev, odprti komunikaciji z vsemi deležniki in dolgoročni kakovosti življenja v našem kraju.