Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Občina Piran ima sklenjena pobratenja in prijateljstva s kar trinajstimi mesti oziroma občinami po svetu.
1973: VIS (Hrvaška)
1977: AQUILEIA (Italija)
1981: OHRID (Severna Makedonija)
1985: BJUGN (Norveška)
1993: CASTEL GOFFREDO (Italija)
2001: INDIANAPOLIS (Združene države Amerike)
2002: VALLETTA (Malta)
2003: ACQUALAGNA (Italija)
2012: MANGALIA (Romunija)
2012: PORANO (Italija)
2013: KARŞIYAKA (Turčija)
2017: ŽITARA VAS (Avstrija)
2018: TIVAT (Črna gora)
Sodelovanje s pobratenimi in prijateljskimi občinami je zelo pestro in poteka na področju izobraževanja, kulture, gospodarstva, turizma, športa in kulturne dediščine.
Razlogi za vzpostavitev pobratenj so bili različni.
Pobratenje z Visom je nastalo v okviru sodelovanja med občinskima organizacijama ZZB.
Vzpostavitev pobratenja z Aquileio sta predlagala Riccardo Giacuzzo in Plinio Tomasin (tudi to pobratenje je nastalo kot plod sodelovanja med organizacijama ZZB Piran in ANPI iz Ogleja).
V 80. letih je občina organizirala obisk z ladjo na Vis in obisk Ohrida. Pobratenje z Ohridom je nastalo kot plod sodelovanja med kulturnoumetniškimi društvi v obeh občinah.
Predlog za vzpostavitev prijateljstva z Bjugnom je podal Ljubomir Petkovič. Kot otrok je bil med drugo svetovno vojno deportiran v taborišče na Norveško, nato je prebegnil in našel zatočišče pri lokalnem prebivalstvu v Občini Bjugn.
Pobudo za Castel Goffredo so dali tamkajšnji krvodajalci, ki so pred tem že 20 let sodelovali z našimi krvodajalci v okviru Rdečega križa Piran.
Pobudo za Indianapolis je dala tamkajšnja slovenska skupnost. Razvilo se je izjemno dobro sodelovanje na področju šolstva.
Sodelovanje z Valletto je nastalo v okviru združenja Evropskih obzidnih mest, skupaj smo sodelovali tudi v projektu EU obzidnih mest ARCHWAY (2004–2007).
Predlog za Acqualagno je prišel iz gospodarskih vrst. Acqualagna je znana po svojih sejmih, na njih je sodeloval tudi Piran, kjer tržijo lokalne izdelke, s poudarkom na tartufih.
Pobuda za Mangalio je prišla s strani slovensko romunskega poslovnega kluba.
Pobuda za pobratenje s Poranom je prišla z njihove strani, na predlog pisateljice Susanne Tamaro, katere predniki izhajajo iz Pirana.
Pobuda za Karsiyako je nastala v diplomatskih krogih. Pobudo za pobratenje je dal častni konzul Republike Slovenije v Izmirju dr. Mehmet Mazhar Izmiroglu.
Pobratenje z Žitaro vasjo je bilo sklenjeno kot plod dolgoletnega medsebojnega sodelovanja, saj se v Rikarji vasi, zaselku Žitare vasi, vsako leto odvija gastronomsko-glasbeni dogodek Od Pirana do Rikarje vasi, ki pomembno prispeva k promociji in prepoznavnosti Občine Piran kot ene najodličnejših turističnih destinacij v Sloveniji in svetu.
Odzvali smo se tudi na pobudo za pobratenje, ki jo je podala črnogorska Občina Tivat. V Listini o pobratenju, ki je bila podpisana v Tivatu, je bil zastavljen bogat program sodelovanja med občinama.
Občina Piran sodeluje na prijateljski osnovi tudi s številnimi drugimi evropskimi mesti. Med njimi jih je veliko iz Italije. Z Benetkami smo sodelovali v evropskem projektu, posvečenem ohranjanju kulturne dediščine. Z mestom Padova je Občina vzpostavila stike v okviru priprav knjige o Tartinijevem življenju v Padovi. Sodelovanje s Padovo se nadaljuje v okviru projekta tARTini, posvečenega violinistu in skladatelju Giuseppeju Tartiniju.
Občina Piran pa ima zelo dobro razvito tudi čezmejno sodelovanje. Sodelujemo z obmejnimi italijanskimi občinami Milje, Dolina in Trst, na hrvaški strani pa sodelovanje poteka z občinami Buje, Umag, Novigrad, Buzet, Poreč in Rovinj.