Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Povezovanje vodovodov: povezava med Sveto Barbaro in Elerji
Voda je vir življenja, novo sodelovanje upravljavcev vodovodov pa zagotavlja njeno razpoložljivost skozi čas: to je zasnova danes odprte medsebojne povezave med vodovodnima sistemoma AcegasApsAmga in Rižanski vodovod Koper.
Organizacije in podjetja na obeh straneh italijansko-slovenske meje že nekaj časa pomembno sodelujejo, da bi se skupaj odzvali na izzive, ki jih prinašajo podnebne spremembe: vse bolj je namreč očitno, da je trajnostno prihodnost, v kateri je varstvo pitne vode nepogrešljiv dejavnik, mogoče doseči le s skupnim delovanjem, v enotni realnosti, brez meja med državami.
Sodelovanje med družbama AcegasApsAmga in Rižanski vodovod Koper je tako ponudilo priložnost za aktiviranje medsebojne povezave med obema vodovodnima sistemoma, kar bo povečalo zanesljivost oskrbe z vodo v primeru izrednih vremenskih razmer, ki so žal vse pogostejše.
Začetek delovanja medsebojne povezave obeh vodovodov sta danes s podpisom sporazuma potrdila Martin Pregelj, generalni direktor Rižanskega vodovoda Koper, in Roberto Gasparetto, generalni direktor družbe AcegasApsAmga.
Danes podpisani sporazum, ki skupaj s sistemom ventilov in cevovodov povezuje tržaško pokrajino in slovensko Istro, so pozdravili vsi udeleženci projekta, ki so bili danes prisotni v sejni sobi, na sedeža družbe AcegasApsAmga v Trstu.
Na italijanski strani so se podpisa namreč udeležili predstavniki dežele FVG za varstvo okolja, energijo in trajnostni razvoj, občin Trst in Milje, podjetja AUSIR in Uprave za porečje Vzhodnih Alp. Poleg predstavnikov, tehnikov in strokovnjakov obeh upravljavcev vodovodnih storitev, so se podpisa udeležili tudi Fabio Scoccimarro, Roberto Dipiazza, Paolo Polidori, Marcello Del Ben in Andrea Braidot.
Na slovenski strani so bili prisotni podžupan mestne občine Koper Janez Starman, podžupanja občine Izola . Nataša Čerin, župan občina Ankaran Gregor Strmčnik ter podžupan občine Piran Christian Poletti.
Projekt za zagotavljanje neprekinjenosti delovanja in povečanje zanesljivosti vodovodnih sistemov
Za izvedbo projekta povezovanja obeh vodovodov je bila določena točka izmenjave, ki se nahaja v rezervoarju AcegasApsAmga "Castelliere" (Gradišče) na območju Svete Barbare v občini Milje. Na tem mestu je bilo mogoče s sanacijo cevovoda in namestitvijo pilotskih ventilov namestiti tudi dvosmerni merilnik pretoka, ki bo omogočil izvedbo izmenjave vode in meril količino vode. Od tu vodi cevovod premera 25 cm v dolžini 800 metrov (250 na italijanskem in 550 na slovenskem ozemlju) in se priključi na slovenski vodovod pri Elerjih v občini Koper.
Za glavno točko je značilen dvosmerni merilnik pretoka: glede na potrebo ga je mogoče aktivirati skoraj takoj in tako "odpreti pipo" v slovensko omrežje ali obratno, v italijansko omrežje. Glede na premer cevovoda bo mogoče računati na pretok vode od 6 do 15 l/s, kar lahko omili morebitno začasno nedostopnost v okoliških vaseh.
Sodelovanje pa ni omejeno le na infrastrukturo podomrežja, temveč se kaže tudi v skupnem načinu sodelovanja tehnikov obeh vodovodnih podjetij: od načrtov za izredne razmere do preverjanja kakovosti vode, z namenom zagotavljanja najvišjih standardov storitev. Prav tako se bodo delile dejavnosti v izrednih razmerah in vzdrževalne dejavnosti ter pripravljala redna poročila z namenom nenehnega izboljševanja.
Vedno bolj mednarodno omrežje: načrti za prihodnost
Danes odprta medsebojna povezava je le prvi korak k obsežnejšemu sodelovanju, ki bo vedno bolj združevalo obe ozemlji. Pravzaprav je projekt ponudil priložnost za razmišljanje o prihodnosti vključenih ozemelj.
Orografska dispozicija, obstoječi sistemi in velikost vključenega območja (od Trsta do Milj in občin slovenske Istre) so nakazali možnost ocene nadaljnjih medsebojnih povezav med omrežjema.
Predvsem se razmišlja o skupni študiji za zasnovo povezave med krajema Rabujez in Škofije, ki bi jo lahko vključili v novi program EU Interreg I-SLO.
Izvedba te povezave bi predstavljala poseg velikega obsega, saj bi med italijanskim in slovenskim ozemljem položili več kilometrov dolg cevovod. Zaradi zapletenih sistemov za dvigovanje in daljinsko upravljanje bi lahko zagotovili pretok vode približno 150 l/s.
Voda brez meja zahvaljujoč sodelovanju med državama
Cilj vse večjega povezovanja različnih omrežij obeh držav zahteva tudi veliko prizadevanj na področju upravnega in regulativnega upravljanja. Pri tem je namen vseh strani, da to sodelovanje postane stabilno, z natančno opredeljenim postopkom, tako da ne bo omejeno le na začasne in nujne primere, temveč bi se vzpostavilo trdno sodelovanje tudi za prihodnost.
Za zagotovitev regulativnega in dejanskega okvira za izmenjavo vode prek različnih povezovalnih daljnovodov, ki bodo zgrajeni postopoma, je bilo in bo v celotnem procesu nujno sodelovanje Sveta za porečje Vzhodnih Alp, Avtonomne dežele Furlanije Julijske krajine, AUSIR, občin Koper, Piran Izola in Ankaran in Ministrstva za okolje in Direkcije Republike Slovenije za vode.
Roberto Gasparetto, generalni direktor družbe AcegasApsAmga, pravi: "Povezava, ki jo predstavljamo danes, je prvi korak k inovativni in nepogrešljivi ideji upravljanja vodnih virov, ki se tako kot voda ne ustavi na meji. Kot družba AcegasApsAmga imamo v svoji zgodovini veliko primerov te ideje: od povezave, zgrajene ob koncu druge svetovne vojne za oskrbo Lipice, do pametnega upravljanja voda (Smart Water Management), načrta za povezovanje omrežij vseh regionalnih upravljavcev integriranih vodnih storitev.
Sporočimo, ki ga danes skupaj s slovenskimi kolegi in vsemi vključenimi organi, želimo sporočiti, je sporočilo nove in združene Evrope, ki temelji na sodelovanju za soočanje s podnebnimi izzivi našega časa."
Martin Pregelj, direktor Rižanskega vodovoda Koper, izjava ob podpisu pogodbe:
V slovenski Istri smo nazadnje lani na zelo dramatičen način čutili, kaj pomenijo posledice izjemno tople in suhe zime in kako vplivajo na vodne vire v izpostavljenih regijah v pomladanskem in poletnem obdobju. Bilo je težko, štela je vsaka kaplja. A smo se povezali in krizo vsak dan posebej premagovali in na koncu zmagali. Krizne situacije lahko rešujemo le z odgovornim ravnanjem, solidarnostjo in sodelovanjem, preko regijskih in državnih meja. Samo na ta način bomo našim zanamcem pustili ta privilegij, ki se ga vse premalo danes zavedamo, da na našem koščku zemlje še imamo – dostop do čiste pitne vode na sleherni pipi naših uporabnikov.
Naše že obstoječe sodelovanje s hrvaškimi kolegi in kolegi iz Krasa danes nadgrajujemo s ponovnim sodelovanjem z našimi kolegi v tržaški regiji in je lahko zgled dobrega sodelovanja, tudi za druga področja. Z vidika zagotavljanja trajne stabilne vodooskrbe za to področje je današnje dejanje morda le prvi korak, a z njim se odpira pogled k trajnim rešitvam, na katere prebivalci Pirana, Izole, Kopra in Ankarana čakamo že desetletja..