Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Občina PIRAN vstopila v Zeleno shemo slovenskega turizma
S pridobitvijo znaka Slovenia Green Destination se bo Občina Piran na slovenskem, evropskem in globalnem trgu pozicionirala kot okolju in družbi prijazna destinacija
Zelena shema slovenskega turizma (ZSST) je nacionalni program in certifikacijska shema, ki pod krovno znamko SLOVENIA GREEN:
Uspešnost sheme dokazuje tudi dosedanjih 59 destinacij z uspešno pridobljenim znakom Slovenia Green Destination. Z znakom Slovenia Green se lahko pohvali tudi 74 ponudnikov nastanitev, 17 gostinskih obratov, 4 naravni parki, 8 turističnih agencij, 4 turistične atrakcije in 1 plaža.
V začetku leta je STO v sodelovanju z mednarodno organizacijo Green Destinations in Zavodom tovarna trajnostnega turizma Goodplace pozvala slovenske destinacije in ponudnike, da se vključijo v Zeleno shemo slovenskega turizma. V sklopu letošnjega poziva za pridobitev znaka Slovenia Green se je v shemo prijavila tudi destinacija občina Piran, ki želi svoje trajnostno poslovanje na področju turizma nadgraditi in preveriti z mednarodnimi orodji Green Destinations Standard, kar omogoča tako nacionalno kot mednarodno primerljivost in vidnost. S tem se želi občina Piran s svojimi zelenimi prizadevanji, ukrepi in rešitvami potegovati za pridobitev znamke Slovenia Green. V ta namen občina imenuje zelenega koordinatorja ter tudi člane zelene ekipe, ki bodo sodelovali pri pridobivanju podatkov, ocenjevanju, oblikovanju razvojnih ukrepov in ciljev ter si prizadevali za njihovo uresničevanje. Uvajanje trajnostnega poslovanja je namreč proces nenehnih izboljšav. V naslednjem koraku bo župan Občine Piran, podpisal tudi t.i. ZELENO POLITIKO, ki je temeljna zaveza destinacije, da deluje po trajnostnih načelih in si nenehno prizadeva za izboljšave. Na poti do znaka Slovenia Green, ki bo predvidoma trajala do konca letošnjega leta, pa bodo člani zelene ekipe z različnimi aktivnostmi zbirali podatke o trajnostnem razvoju občine, izvedli anketiranje deležnikov: lokalnega prebivalstva, obiskovalcev in turističnega gospodarstva ter njih kot tudi preostale deležnike osveščali o pomenu trajnostnega razvoja, v okviru katerega turizem predstavlja pomemben povezovalni element. Analiza stanja v destinaciji – na področju okolja, kulturne in naravne dediščine, turistične ponudbe in produktov ipd., ki bo izvedena v okviru tega projekta, bo služila tudi kot izhodišče za pripravo konkretnih akcijskih načrtov. V prvi polovici prihodnjega leta – po izvedeni evalvaciji in podelitvi znaka, pa bodo člani zelene ekipe s pomočjo ugotovitev in smernic pripravili še akcijski načrt ukrepov, s katerimi bodo trajnostno poslovanje v destinaciji nadaljnje izboljševali. Dejstvo namreč je, da se v sodobnem času vse več ljudi in destinacij zaveda, da je prav trajnostni turizem pot do zadovoljnega potrošnika, uspešne lokalne skupnosti in zdravega okolja.
Glede na to, da v Zeleno shemo slovenskega turizma lahko vstopijo tudi ponudniki nastanitev, ki po pridobitvi enega od v shemi priznanih okoljskih znakov, lahko pridobijo znak Slovenia Green Accommodation, gostinski ponudniki lahko pridobijo znak Slovenia Green Cuisine, turistične agencije in upravljavci naravne dediščine, in s tem skupaj z občino soustvarjajo trajnostni razvoj, bo občina Piran v prihodnje zanje organizirala posebno izobraževanje/delavnico ter v okviru projekta izvedla več pobud za spodbujanje turističnega gospodarstva k odgovornemu trajnostnemu razvoju okolja in družbe.
O konkretnih aktivnostih vas bomo sproti obveščali preko aktualnih komunikacijskih poti.
Več informacij o Zeleni shemi slovenskega turizma najdete na naslednji povezavi: https://www.slovenia.info/sl/poslovne-strani/zelena-shema-slovenskega-turizma.
Alenka Pograjc
Zelena koordinatorka