Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Mesto Piran je v zadnjih desetletjih zaradi plimovanja in dviga morske gladine vedno bolj izpostavljeno poplavnim tveganjem in projekcije v naslednjih desetletjih kažejo na potrebo po dodatni zaščiti mesta z ustreznimi ukrepi. Do konca 21. stoletja se bo povprečna gladina svetovnih morij po scenariju Medvladnega odbora za podnebne spremembe (IPCC) dvignila po optimističnem scenariju za 40 do 60 centimetrov, po bolj pesimističnem od 70 do 120 centimetrov. Projekcija za severni Jadran je podobna kot za svetovno povprečje, kar predstavlja resno grožnjo našemu mestu. Zato je izvedba celovite protipoplavne zaščite, ki bo zaščitila urbano in kulturno dediščino ter zagotovila nemoteno življenje in poslovanje mesta, edina odgovorna rešitev. Podnebne spremembe predstavljajo enega najresnejših problemov in izzivov sodobne družbe in v kolikor se z njimi začnemo soočati pravočasno, se bo to obrestovalo naslednjim generacijam.
Projekt protipoplavne zaščite mesta Piran zajema zaščito za zmanjšanje poplavne ogroženosti mesta ter urejanje odvodnjavanj zalednih padavinskih vod. Projekt je skladen s Strategijo razvoja Slovenije 2030, Strategijo prostorskega razvoja Slovenije in Načrtom zmanjševanja poplaven ogroženosti 2017 – 2021. Projekt je vključen tudi v Slovenski načrt za okrevanje in odpornost, kar pomeni, da so sredstva investicije v celoti zagotovljena s strani države in ne bodo obremenjevala občinskega proračuna.
Glede končnega izgleda protipoplavne zaščite je še preuranjeno govoriti, saj je do sedaj izdelana le idejna zasnova projekta, ki je podlaga za pridobitev mnenj in soglasij ter izvedbo predhodnih raziskav (arheoloških, geoloških, geomehanskih, hidroloških). Šele na podlagi pridobljenih rezultatov vseh teh raziskav se bo lahko izdelalo končno projektno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja in le ta bo tudi vizualno oblikovana na podlagi analiz predhodnih raziskav, ob upoštevanju stroke in v čim večji meri priporočil javnosti.
Cilj občine je v prvi vrsti umestiti v prostor »objekt« za zaščito mesta in ljudi, ustrezno urediti odvodnjavanje ter istočasno v projekt vkomponirati del urbane ureditve, ki bo obogatila prostor (z lažjim dostopom do morja, ureditvijo kopalnih površin ter dodatkom kulturne in sodobne komponente), vse to ob upoštevanju in ohranjanju kulturne dediščine mesta Piran. Zato prosimo zainteresirano javnost, da ne naseda objavam »strokovnjakov« na družabnih omrežjih, saj je projekt v fazi projektiranja in iskanja najboljših rešitev ter ustreznih umestitev v prostor in je vsako objavljanje vizualizacij v tej fazi in predstavitev le-teh kot končnih variant zavajanje in širjenje dezinformacij.
Občina Piran razvija projekt v sodelovanju z državo in izkušenimi strokovnjaki, saj želi realizirati projekt, ki bo učinkovit, smiseln, sprejemljiv in znotraj zagotovljenih sredstev v višini okoli 15 milijonov evrov.