Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
S kulturno-umetniško akademijo in podelitvijo Tartinijevega priznanja so v Piranu proslavili kulturni praznik, ki je potekal v znamenju 50. obletnice Avditorija Portorož – Portorose, osrednjega kulturnega hrama v Občini Piran. Akademija – ime programa ob jubileju – je avtorsko delo Yulie Rochina in Ane Pandur. K sooblikovanju programa sta povabili znana imena slovenskega kulturnega prostora. Letošnji prejemnik Tartinijevega priznanja, ki ga Občina Piran podeljuje za dosežke v kulturi na območju občine, je Društvo Anbot Piran.
Yulia Rochina in Ana Pandur sta v uprizoritve in nastope vtkali čustvene trenutke, povezane z glasbo, prijatelji in zaslužnimi občankami in občani, ki so sooblikovali Avditorij skozi čas. Prek mnogo zgodb Avditorija Portorož sta v mozaik zložili spomine, ki prežemajo vsak kotiček impozantne Mihevčeve stavbe in srca vseh ljudi, ki že pol stoletja soustvarjajo njegovo poslanstvo. Nanizali sta zamisli, sodelovanja in pobude predanih sodelavcev, vodij in ustvarjalcev, kjer se še danes dogaja prelivanje žanrov, številnih zvrsti kulture, umetnosti, znanosti in zabave. Pod okriljem Avditorija Portorož sta zgodbe spletli v jasno prehojeno pot, ki se ponosno vije in razcveta še danes. Nastopili so: Brane Grubar, Lara Jankovič, Arlan Predin Pandur, Tjaša Bucik in Luka Ostrež, Ajda Stina Turek, Severa Gjurin, Dejan Lapanja, Rudi Bučar, Vasko Atanasovski, Jan Sever, Jošt Drašler, Žiga Kožar in Godalni kvartet Tartini. Program je vodila Lorella Flego.
Ob tej priložnosti je podžupanja Manuela Rojec pozdravila prisotne v imenu župana Občine Piran in v govoru povedala: »Avditorij je že od svojega rojstva posebno kulturno prizorišče s posebno vlogo in nalogo. Zrasel je v prostoru, ki smo ga različni narodi ustvarili skupaj z medsebojnim razumevanjem in spoštovanjem. Z željo, da bi več vedeli o drugačnih od nas in da bi tudi drugi spoznali nas. S skupnimi vrednotami miru in sožitja, ki so sčasoma povezale celo Evropo. Svoje kulture v Piranu nikoli nismo varovali z mejami, ampak z odprtostjo v svet. In še danes jo negujemo z medkulturnim dialogom in bogatimo z odnosi med nami. Živimo v prostoru, kjer slovenski jezik zveni še bolj samozavestno, ker ni osamljen.« Ob slavnostni priložnosti in kulturnem prazniku je podelila Tartinijevo priznanje, ki je letos šlo v roke Društva ljubiteljev kulturne in naravne dediščine Anbot Piran. Društvo Anbot, ki letos praznuje 20. let delovanja, je postalo nepogrešljiv del Pirana. S svojim delovanjem skrbi za ohranjanje kulturne dediščine in organizira delavnice, kjer se udeleženci in udeleženke učijo starodavnih umetnosti, ki so že skorajda izumrle. Društvo ima močan družbeni vpliv, saj združuje veliko število posameznikov in posameznic ter privablja večje skupine občanov in občank. Obenem je treba poudariti nesebično pomoč članov in članic društva pri organizaciji dejavnosti, ki so pomembne za občino in druge deležnike. Mesečni sejem starin je z leti postal tradicionalna prireditev, ki jo tudi domačini in domačinke z veseljem pričakujejo in obiskujejo; poleg tega društvo sodeluje pri Dnevih evropske kulturne dediščine in drugih za občanke in občane pomembnih dogodkih. Ob častitljivi obletnici prejmejo Tartinijevo priznanje »za dolgoletno aktivno medgeneracijsko povezovanje ter za skrbno promocijo in ohranjanje kulturne in naravne dediščine, ki pomembno bogati življenje prebivalcev in prebivalk Občine Piran.«