Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Cilj evropskega projekta ProNaCul, kjer kot partner sodeluje Center za pospeševanje podjetništva Piran, je promocija trajnostnega turizma skozi promocijo lokalne naravne in kulturne dediščine ter njegovega povezovanja z lokalnimi turističnimi ponudniki.
V okviru projekta je strunjanski Krajinski park pridobil nove usmerjevalne table, dodatno opremo za center za obiskovalce ter električna kolesa, s katerimi se bodo gostje na ogled parka, bližnjih znamenitosti in lokalnih kmetij zdaj lahko podajali na okolju prijazen način.
Obiskovalcem se tako olajša ogled celotnega parka, kjer imajo možnost spoznavanja lokalne tradicije, zanimivosti, pridelave v zavarovanem območju in pristno kulinarično ponudbo. Dostop se do teh krajev izvaja na okolju prijazen način, v skladu s pogoji trajnostne mobilnosti, s čim manjšim ogljikovim odtisom. In prav skozi spodbujanje valorizacije in ohranjanja naravne in kulturne dediščine ter vključitvi lokalnih turističnih deležnikov se bo pridobilo nove ozaveščene goste.
V sklopu projekta je predvidena tudi izdelava skupnega sistema upravljanja zaščitenih območij ter njihova promocija kot elitna turistična destinacija. “In občina Piran to zagotovo je. Gre torej za prestižni projekt, saj vsi partnerji projekta imajo eno ali več znamenitosti kulturne oziroma naravne dediščine, ki so pod zaščito UNESCA ali Nature 2000” povzema Alberto Manzin, direktor CPP Piran.
Projekt ProNaCul se je začel aprila 2020, zaradi epidemije Covid-19 je bil podaljšan, zato bo trajal vse do 31. marca 2023. Partnerstvo sestavlja 12 partnerjev, po dva iz vsake države ob Jadranskem morju. Skupna Metodologija upravljanja zaščitenih območij bo povezovala vse partnerske destinacije vzdolž regionalne poti. Sama pot pa bo certificirana s strani Evropskega inštituta kulturnih poti, kar je pogoj za uvrstitev na seznam “Kulturne poti Sveta Evrope“.
Besedilo in foto: Alberto Manzin in Mojca Fabbro