Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Prizorišče: Križni hodnik Minoritskega samostana Piran
Zvrst: Koncert komorne glasbe
Datum: 3.8.2023 ob 21.00
Vstopnina: 20 €, 16 € za študente in upokojence
OPIS
Nejc Kamplet, klavir
In gostje: Adam Kamplet, klavir, Izak Hudnik, violončelo, Milan Hudnik, violončelo, Ruben Hudnik, rog
Program:
R. Kamplet: Januar za dva klavirja (krstna izvedba)
R. Schumann: Adagio in Allegro op. 70 za violončelo in klavir
R. Schumann: Andante in variacije op. 46 za dva klavirja, dva violončela in rog
*** (premor)
F. Liszt: Sonata za klavir v h molu, S. 178
Nejc Kamplet prihaja iz glasbene družine in igra klavir od svojega petega leta. Obiskoval je II. gimnazijo in nato Konservatorij za glasbo v Mariboru v razredu mag. Saše Gerželj Donaldson. Po tem, ko je z najvišjo odliko v razredu prof. dr. Zuzane Niederdorfer zaključil diplomski in podiplomski študij, ter prejel tudi eminentno “Zahvalno nagrado”, ki jo Univerza za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu, v Avstriji, podeljuje najzaslužnejšemu študentu v celotni generaciji, Nejc nadaljuje s še enim študijem v razredu prof. Arie Vardija in sicer na Univerzi za glasbo, gledališče in medije v Hannovru, v Nemčiji.
Pomembnejši izmed njegovih številnih uspehov s klavirskih tekmovanj so: 1. nagrada na Yamahinem štipendijskem tekmovanju na Dunaju 2020; 1. nagrada in štipendija na tekmovanju sklada “Hildegard Maschmann”, ki vključuje najboljše predstavnike vseh Avstrijskih glasbenih univerz, na Dunaju 2019; 1. nagrada na tekmovanju “Franz Liszt Award” 2021; 2. nagrada na 9. tekmovanju “New York International Piano Competition” v New York City-ju, v ZDA 2018; 1. nagrada na tekmovanju “Martha Debelli” na Univerzi za glasbo v Gradcu 2017; 1. nagrada na 4. tekmovanju “Euregio Piano Award” v Geilenkirchnu, v Nemčiji 2016; 2. nagrada na eminentnem 15. tekmovanju za mlade pianiste “Ettlingen International piano competition” v Ettlingenu, v Nemčiji 2016; 1. in EMCY nagradi na 6. tekmovanju “Young academy award” v Rimu, v Italiji 2016; 2. prvi in posebne nagrade na 2. in 3. ediciji tekmovanja “Forum per tasti” v Banski Bystrici, na Slovaškem 2015 in 2018; 1. nagrada na tekmovanju “Grand prize Virtuoso” v Londonu 2015; 1. nagrada na tekmovanju “Jurica Murai” v Varaždinu, na Hrvaškem 2015; pet zlatih plaket in nagrade s slovenskih nacionalnih tekmovanj Temsig, v letih 2007, 2010, 2011 (v komorni zasedbi), 2013 in 2016.
Nejc je polfinalist elitnih glasbenih tekmovanj v Harbinu in v Ferrolu ter igral je tudi na Rubinsteinovem tekmovanju v Tel Avivu. Že od mladih let aktivno sodeluje na različnih glasbenih festivalih in ciklih po Sloveniji in v tujini, kot so: Festival Ljubljana, Festival Lent, Festival Maribor, Narodni dom Maribor, EUNICmusicfest, Carpe Artem, Les Nuits Pianistiques, Noč slovenskih skladateljev in Arsonore. Kot solist je nastopil s Simfoničnim orkestrom Slovenske filharmonije, z orkestrom SNG Maribor, s Simfoničnim orkestrom Festine, s Komornim godalnim orkestrom Slovenske filharmonije, z državnim opernim orkestrom v Banski Bystrici na Slovaškem, z Graškim opernim orkestrom, z orkestrom Slovaške Sinfoniette, s Simfoničnim orkestrom iz Harbina in z Wuhansko filharmonijo. Sodeloval je s številnimi dirigenti, kot so Simon Krečič, Jiao Yang, Jin Hyoun Baek, Pawel Przytocki, Wolfgang Harrer, Živa Ploj Peršuh, Taejung Lee, Marcus Merkel, Benjamin Pionnier, Igor Bulla, itd. Solistično je nastopil na koncertih v Sloveniji, Avstriji, Italiji, Nemčiji, Litvi, Estoniji, New York-u, Novi Mehiki, na Japonskem, Kitajskem, Škotskem, Poljskem, Hrvaškem, in Slovaškem, in se dodatno izpopolnjeval na seminarjih pri številnih svetovno znanih pianistih, kot so: Jacques Rouvier, Daejin Kim, Mikhail Voskresensky, Aleksandar Madžar, Ian Hobson, Grigory Gruzman, Robert Levin, Ruben Dalibaltayan, Aquilles D. Vigne, Arbo Valdma, Sofya Gulyak in ostali. Snemal je tudi za slovensko nacionalno televizijo in radio ARS. Na podlagi svojih dosedanjih dosežkov je bil prejemnik štipendij Ministrstva za kulturo v Sloveniji, ter občin Maribor in Gradec.
Adam Kamplet (2003) je po II. gimnaziji v Mariboru končal glasbeno izobraževanje na Konservatoriju za glasbo in balet v Mariboru, v razredu prof. Planinke Atić. Trenutno obiskuje pouk klavirja na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu, v razredu profesorja dr. Zoltána Füzesséryja in poučuje klavir na Konservatoriju za glasbo in balet v Mariboru. Dvakrat je bil izbran za koncert v znameniti londonski dvorani Royal Albert Hall. Udeležuje se številnih državnih in mednarodnih klavirskih tekmovanj, kjer redno prejema odlične rezultate. V zadnjih letih je prejel absolutno prvo nagrado na mednarodnem klavirskem tekmovanju Caneres, na Dunaju; 1. mesto na 18. mednarodnem tekmovanju klavirjev Alexander Scriabin v Parizu, 1. nagrado na 5. mednarodnem klavirskem tekmovanju San Donà di Piave v Italiji, 2. nagrado na mednarodnem klavirskem tekmovanju "Memorijal Matusja Blum" v Sarajevu, srebrno plaketo na Temsigu - slovenskem državnem tekmovanju za klavir, bil je trikratni absolutni zmagovalec na Mednarodnem klavirskem tekmovanju Ivana Rijavca v Rogaški Slatini, na tekmovanju Ars Nova v Trstu je osvojil zlato plaketo ter 1. nagrado na 46. Temsigu - Slovensko državno klavirsko tekmovanje v kategoriji komorne glasbe in 3. nagrado na 6. mednarodnem klavirskem tekmovanju Béla Bartók v Gradcu, v Avstriji. Dvakrat je bil izbran za solista s komornim godalnim orkestrom Slovenske filharmonije. Zaradi izjemnih dosežkov je štipendist slovenske državne Zoisove štipendije ter prejemnik nagrade dr. Romana Klasinca. Adam je tudi pilot motornega letala, v prostem času rad bere, slika in obnavlja stare motorje.
Violončelist Izak Hudnik po končanem magistrskem študiju na Salzburškem Mozarteumu pri Giovanniju Gnocchiju nadaljuje svojo glasbeno pot na Züriški visoki šoli za umetnost v razredu Thomass Grossenbacherja, opravlja pa tudi specializacijo za sodobno glasbo pri Martini Schucan. Pred tem je študiral pri Milošu Mlejniku v Ljubljani in Reinhardu Latzku na Dunaju. Izpopolnjeval se je tudi na številnih seminarjih pri violončelistih kot so Steven Isserlis, Troels Svane, Jens Peter Maintz, Mario Brunello in Heinrich Schiff. S prvimi nagradami na državnih (2009, 2015, 2018) in mednarodnih tekmovanjih v Poreču (A. Janigro), Lieznu, Trstu, Gorici in Ljubljani (Svirél) si je prislužil vrsto nastopov doma in v tujini. Kot solist je nastopil z Zagrebškimi solisti, s Komornim godalnim in tudi Simfoničnim orkestrom Slovenske filharmonije, s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, orkestrom Württemberg filharmonije iz Reutlingena in Nizozemskim študentskim orkestrom. Je član Slovenskega godalnega seksteta ter glavni organizator projektov Glasba gre v svet. Kot zagret komorni glasbenik redno sodeluje na mednarodnih festivalih v Sloveniji, Italiji, Švici, Avstriji in Nemčiji. Na ljubljanski Filozofski fakulteti opravlja doktorski študij filozofije, na katerem se ukvarja s fenomenološko interpretacijo znanosti, s posebnim poudarkom na zgodovini aplikativne matematike. Tako na Filozofski fakulteti kot tudi drugje je aktiven kot predavatelj. Izak je dvakratni prejemnik Prešernove nagrade akademije za glasbo. V sezoni 2022/23 je kot akademist del sekcije violončel Kraljevega orkestra amsterdamskega Concertgebouwa.
Milan Hudnik je priznani slovenski violončelist, ki poleg igranja v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija bogati slovenski in mednarodni kulturni prostor s solističnimi nastopi, igranjem v različnih komornih skupinah in pedagoškim delom na Konservatoriju za glasbo v Ljubljani. Že v času študija pri profesorjih Cirilu Škerjancu in Mariu Brunellu se je posvečal komorni in sodobni glasbi. Z recitali solo skladb je nastopil na festivalih v Sloveniji, Italiji, Avstriji, Švici, na Hrvaškem in ZDA. Za Društvo slovenskih skladateljev krstno izvaja dela v duu s pianistko Hermino Hudnik in z drugimi vrhunskimi glasbeniki kot so Janez Podlesek, Jože Kotar, Luca Ferrini pihalni kvintet Slowind, ansambel Neofonia. Z violinistom Žigo Brankom je leta 2018 posnel zgoščenko z glasbo Zoltana Kodalya in Lucijana Marije Škerjanca. S skladateljem Andrejem Goričarjem v različnih zasedbah igra ob projekcijah nemih filmov. Vodi mojstrske tečaje za violončelo in komorno igro v Zagrebu, Dubrovniku, Umagu, Postojni in Ljubljani in je redni član žirij državnih in mednarodnih tekmovanj. Solistično je nastopil z vodilnimi slovenskimi orkestri pod taktirkami Antona Nanuta, Simona Krečiča, Lorisa Voltolinija, Uroša Lajovica, Simona Dvoršaka, Liorja Shambadala, Davida de Villersa, Alpaslana Ertüngealpa in Roberta Houlihana. S Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija je posnel dela za violončelo Josefa Haydna, Joela Hoffmana in Igorja Štuheca. Njegovo Fantazijo za violončelo je leta 2020 krstno izvedel z Orkestrom SNG Maribor.
Hornist Ruben Hudnik se je pri sedmih letih sprva začel učiti klavir pri prof. Andreji Kosmač, pri devetih pa ga je za rog navdušil prof. Metod Tomac. Na državnih tekmovanjih mladih glasbenikov je kot solist leta 2014 osvojil prvo, leta 2017 in 2020 pa drugo nagrado. Izpopolnjeval se je na številnih seminarjih, z mentorji prof. Radovan Vlatković, Dale Clevenger, Laurens Woudenberg, Sarah Willis, David Cooper, Frøydis Ree Wekre in drugimi. Junija 2017 je v Ljubljani in v Piranu z orkestrom izvedel Mozartov Koncert za rog v D-duru, leta 2018 s komornim orkestrom v Bovcu tretji Mozartov koncert za rog v ES-duru ter leta 2019 predstavil solo recital v okviru Glasbene mladine Ljubljanske.
Z Royal Concertgebouw Young orkestrom, v Amsterdamu, je 2019 spremljal svetovnega solista Juliana Rachlina in zaigral v dvorani Concertgebouw. 2021 se je udeležil Verbier festivala v švicarskih Alpah, enega večjih festivalov klasične glasbe na svetu. Pod taktirko Jamesa Gaffigana je zaigral z Joshua Bellom in Bezhodom Abduraimovim.
Po dveh letih študija na ljubljanski akademiji za glasbo pri prof. Boštjanu Lipovšku je lansko leto po zaključenem šolanju na Gimnaziji Poljane začel s študijem na Amsterdamskem Konservatoriju pod mentorstvom prof. Jose Sogorba in Jasperja de Waala. Lansko leto je bil sprejet v Nizozemski mladinski orkester, s katerim je nastopil v kraljevem Concertgebouwu v Amsterdamu in Konzerthausu v Berlinu z velikim simfoničnim programom. Z istim orkestrom je imel januarja turnejo po Nizozemskem, nastopili so s Sacre du Primtemps Igorja Stavinskega. Marca je kot vodja sekcije v orketru MSFO v Antwerpnu izvedel Mahlerjevo drugo simfonijo. Trenutno je vpisan v drugi letnik dodiplomskega študija v Amsterdamu, kjer nadaljuje svoj glasbeni razvoj.