Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Prizorišče: Križni hodnik Minoritskega samostana Piran
Zvrst: Koncert komorne glasbe
Datum: 10.8.2023 ob 21.00
Vstopnina: 20 €, 16 € za študente in upokojence
Program:
J. Haydn: Godalni kvartet v d - molu, op. 76 št. 2
Allegro
Andante o più tosto Allegretto
Menuet; Allegro ma non troppo
Finale: Vivace assai
W. A. Mozart: Kvartet za flavto in godala v D - duru, K. 285
Allegro
Adagio
Rondeau
*** (premor)
M. Mihevc: Pizzi- Quattro- Archi za godalni kvartet
W. A. Mozart: Kvintet za rog in godala v Es - duru, K. 407
Allegro
Andante
Rondo – Allegro
Godalni kvartet Tartini: Miran Kolbl, violina, Romeo Drucker, violina, Aleksandar Milošev, viola, Miloš Mlejnik, violončelo
Gosta: Brina Kafol Žust, flavta, Andrej Žust, rog
Začetki delovanja godalnega kvarteta Tartini segajo v leto 1983, ko so se takratni vodje godalnih skupin orkestra Slovenske filharmonije odločili preizkusiti tudi v najplemenitejši komorni zasedbi - godalnem kvartetu. Ustanovili so Godalni kvartet Slovenske filharmonije, ki je v 90-ih letih prevzel ime slovitega violinista in pedagoga Giuseppeja Tartinija. Godalni kvartet Tartini je v zasedbi vrhunskih solistov postal ambasador slovenske glasbene kulture na domačih in tujih koncertnih odrih ter sodeloval z izjemnimi domačimi in tujimi umetniki kot so: Irena Grafenauer, Konstantin Bogino, Lovro Pogorelić, Mate Bekavac, Maria Graf, Peter Damm, Radovan Vlatković, Davide Formisano, Arvid Engegard, Monika Leskovar, Giovanni Sollima, Gary Karr, Franco Gulli, Enrica Cavallo, Bruno Giuranna, Rocco Filippini in številni drugi. Visoko umetniško profesionalnost godalni kvartet Tartini potrjuje tudi na koncertnih odrih pomembnih svetovnih glasbenih središč: v Barceloni, Benetkah, Berlinu, na Dunaju, v Ženevi, Parizu, Pragi, Salzburgu, Milanu, Münchnu in drugje. Poleg koncertne dejavnosti je umetniško poslanstvo godalnega kvarteta Tartini zabeleženo tudi na posnetkih za številne radijske, televizijske in založniške hiše kot so: ZKP RTV Slovenija, Stradivarius Milano, Thymallus, TV Romanske Švice, RAI Italija, ORF Avstrija, RTV Španija in HRT Hrvaška. V enem od najsodobnejših evropskih radijskih studiev (studio 13 - Radio Slovenija) je kvartet Tartini posnel obsežen izbor slovenske glasbe ter izdal več plošč z deli Dvořáka, Ravela, Mozarta, Schuberta, Chaussona, Lipovška, Osterca, Kreka, Žebreta, Wagenseila, Goloba, Hoffmanna, Capleta, Šostakoviča, Beethovna in drugih.
Za svoje umetniške dosežke je godalni kvartet Tartini prejel nagra do Prešernovega sklada – najvišje državno priznanje za dosežke v kulturi.
Brina Kafol Žust je pričela igrati flavto pri prof. Nataši Hladnik in prof. Mateju Grahku v Ljubljani. Šolanje je nadaljevala na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju pri prof. Wolfgangu Schulzu in zaključila magistrski študij pri prof. Erwinu Klambauerju v Grazu, Avstriji. Dodatno se je udeleževala mojstrskih seminarjev pri svetovno priznanih glasbenikih, med drugim pri Emmanuelu Pahudu, Robertu Aitkenu, Gaspar Hoyosu, Jamesu Galwayu in Felixu Renggliju.
Brina je prejemnica številnih nagrad na državnih in mednarodnih tekmovanjih (1. nagrada na tekmovanju Temsig Slovenija, posebna nagrada za najboljšo interpretacijo na tekmovanju v Povolettu v Italiji). Kot substitut redno sodeluje z največjimi simfoničnimi orkestri iz Nemčije. Že več kot pet let je substitutka na mestu solo-flavte v Gürzenich Orkestru iz Kölna, večkrat je sodelovala z Berlinskimi Filharmoniki, Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Komische Oper Berlin, Filmorchester Babelsberg, Novim komornim orkesterom iz Potsdama... Do leta 2014 je bila redna članica Radijskega simfoničnega orkestra Ljubljana na mestu solo flavte. Brina je zelo aktivna komorna glasbenica, trenutno je članica slovenskega tria flavt, ki ga sestavljata še Marko Zupan in Boris Bizjak. Pred kratkim so posneli prvo zgoščenko z deli Eugena Walckiersa za trio flavt. Redno sodeluje s komornim sestavom Ensemble.si, ki ga sestavljajo najuspešnejši slovenski glasbeniki, delujoči v tujini (Andrej Žust, Iztok Hrastnik, Matjaž Bogataj...)
Andrej Žust (1984) je končal nižjo glasbeno šolo v rodnem Logatcu pri prof. Janezu Polancu, šolanje je nadaljeval na Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani pri prof. Metodu Tomacu in nato študiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri prof. Jožetu Faloutu in prof. Boštjanu Lipovšku. Svoje znanje je izpopolnjeval pri priznanih profesorjih, Hermannu Baumannu, Radovanu Vlatkoviću in Froydis Ree Wekre. Dve leti je bil štipendist prestižne Karajan akademije Berlinskih filharmonikov (2009-2011). Kot solist je trikrat zmagal na državnem tekmovanju mladih glasbenikov (1996, 1999, 2001. je prejel absolutnih 100 točk) in na mednarodnem tekmovanju v Udinah(Italija), kjer je poleg prve nagrade prejel še dve posebni nagradi in bil tako proglašen za absolutnega zmagovalca tekmovanja. Kot komorni glasbenik je na državnem tekmovanju komornih skupin leta 2004 zmagal s kvartetom rogov , leta 2006 s pihalnim kvintetom, leta 2006 je bil četrfinalist na prestižnem tekmovanju ARD s pihalnim kvintetom Savitra, nazadnje pa je bil polfinalist na tekmovanju Young Talent v Bratislavi. Andrej Žust je zelo aktiven komorni glasbenik, redno koncertira na mednarodnih festivalih po celem svetu. Kot član svetovno znanih mladinskih orkestrov Gustav Mahler (GMJO) ter Pacifiškega glasbenega festivala (PMF) je sodeloval z najbolj uglednimi dirigenti in solisti. Kot solist se je predstavil z orkestrom Slovenske filharmonije, orkestrom Berliner Barock Solisten, Ruskim državnim orkestrom, komornim orkestrom Mito, komornim orkestrom Slovenske filharmonije, Zadarskim komornim orkestrom, orkestrom SNG Maribor, Ruskim državnim orkestrom, orkester 1B1...Predstavil se je s skladbami železnega repertoarja, kot tudi novitetami domačih in tujih skladateljev. Dolga leta je solo rogist orkestra Slovenske filharmonije, sodeloval je tudi s simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, z Orkestrom Ljubljanske opere, od leta 2011 je član orkestra Berlinske filharmonije. Za svoje dosežke je prejel Škrjančevo, Prešernovo in Beetetovo nagrado.