Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Prizorišče: Amfiteater Avditorija Portorož
Zvrst: Koncert
Datum: 26.8.2023 ob 19.30
Vstopnina: Vstop prost.
V organizaciji Zveze slovenskih godb in Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti bo v Amfiteatru zaključni koncert projekta MUSICA CREATIVA 2023
O Musici creativi: Leta 1972 je v sklopu Zveze kulturnih organizacij bilo ustanovljeno Združenje pihalnih orkestrov Slovenije, ki je izvajalo seminarje za dirigente in regijska tekmovanja. Leta 1979 so organizirali 1. tabor pihalnih orkestrov, ki se je nato odvil v Ljutomeru. Tabor je bil namenjen dopolnilnemu izobraževanju godbenikov in dirigentov. Do leta 2003 je tabor tako izobraževal godbenice in godbenike ter dirigente vseh starosti. V programu tabora se je bilo tako moč dopolnilno učiti svoj inštrument ali pa dirigiranja. Preko dodatnega spoznavanja znanj iz posameznih inštrumentov so godbenice in godbeniki imeli tudi možnost boljšega spoznavanja s svetovno godbeno literaturo. V letu 2003 smo organizatorji koncept izvedbe prilagodili in tabor je postal tabor mladih godbenic in godbenikov. Naša želja tako je omejila zgornjo starostno mejo za udeležence na 25 let in ni več služila spoznavanju igranja na inštrumente, kajti kvaliteta mladih glasbenikov se je v zadnjih letih začela strmo dvigovati. Tabor je tako postal možnost dopolnilnega izobraževanja v orkestrski igri, pod umetniškim vodstvom že uveljavljenih dirigentov ter s pedagoško zasnovanim programom. Tabor se je v letu 2010 preimenoval v Musico creativo, ki vsem udeležencem ponuja neprecenljiva izkušnja in svojevrsten izziv, hkrati pa tudi prijeten poletni utrinek, poln spremljevalnega programa in kvalitetne glasbe. V okviru Musice creative se tako vsako leto v mesecu avgustu dobijo mladi godbeniki iz slovenskih godb in organizatorji pripravimo dva orkestra – Pihalni orkester Musica creativa, kjer sodeluje podmladek slovenskega godbeništva, torej tisti, od katerih si obetamo največ, saj bodo svojo strokovnost vnašali tudi v svoje godbe ter slovenski mladinski pihalni orkester, ki postane v naslednji sezoni reprezentativni mladinski pihalni orkester.
V enem tednu vaj in muziciranja na Musici creativi pod vodstvom visoko usposobljenih akademskih glasbenikov se mladi glasbeniki dopolnilno izobražujejo v orkestrski igri, ter pridobivajo interes za to področje, številni med njimi se po večletnem sodelovanju na MC odločijo tudi za pot profesionalnega glasbenika in se vpišejo na Konservatorij za glasbo. O kvalitetnem delu Slovenskega mladinskega pihalnega orkestra govori podatek, da se je koncertni orkester že udeležil mednarodnega tekmovanja mladinskih pihalnih orkestrov v okviru mednarodne glasbene konference MID Europe v Schladmingu. Na prireditvi, ki jo organizirajo vsako leto, se predstavljajo vse novosti, ki se združijo s tradicijo, vizijami, nacionalnostjo in kvaliteto. Na tekmovanju je v najtežji težavnostni stopnji med 7 izbranimi državnimi, šolskimi in pokrajinskimi pihalnimi orkestri osvojil odlično drugo mesto. Do sedaj so orkestru že dirigirali Alojz Zupan, Jože Hriberšek, Simon Robinson, Miro Saje, Boštjan Dimnik, Gregor Kovačič, Marjan Grdadolnik, Mitja Dragolič, Gašper Salobir in drugi. Med tujimi dirigenti pa je najbolj znan Jan Cober, mednarodni predavatelj in dirigent na področju godbeništva.
V letošnjem letu sta bosta med 20. in 26. avgustom delovala dva slovenska mladinska pihalna orkestra, ki ju bo sestavljalo 130 godbenic in godbenikov iz 50 pihalnih orkestrov/godb. Namen orkestrov je promocija slovenske glasbene in umetniške kulture, saj bo večina koncertnega programa sestavljena iz novitet slovenskih skladateljev.
Dirigent Slovenskega mladinskega pihalnega orkestra bo v letu 2023 Gregor Kovačič.
Študij klarineta je začel pri očetu in ga zaključil v razredu prof. Alojza Zupana na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Izpopolnjeval se je pri prof. Kalmenu Oppermanu v New Yorku in na povabilo L'Academie musicale de Villecroze sodeloval s Paul Meyerjem in Michel Portalom. Je udeležence mojstrskih tečajev, ki so jih vodili Richard Stoltzman, Antony Pay, Alois Brandhofer, Martin Spangenberg in Jacques Di donato. Po opravljeni podiplomski stopnji dirigentske šole pri ZSG je zaključil še podiplomski študij iz dirigiranja na Akademiji za glasbo v Maastrichtu (Concervatorium Maastricht) pri prof. Janu Cobru, pri katerem je deloval tudi kot asistent dirigent v Evropskem pihalnem orkestru v Luksemburgu in Univerzitetnem orkestru Maastricht-Tilburg. Dirigiral je profesionalnim orkestrom v Luksenburgu, Belgiji, na Hrvaškem in v Sloveniji. Med drugim tudi znamenitemu kraljevemu orkestru Gidsen (Koninklije Muzikkapel van de Gidsen) in sodeloval s Pihalnim orkestrom iz Eijsdna in Pihalnim orkestrom Simo Bolivar. Dirigiral je simfoničnemu orkestru JSO iz Avstrije, od leta 2019 pa je umetniški vodja The Lions Chamber Orchestra. Je dirigent deželnega pihalnega orkestra Salzburg, pihalnega orkestra Železarjev Ravne in Pihalnega orkestra Loibach. Prejel je nagrade na državnih tekmovanjih in mednarodnem tekmovanju Flicorno D'Oro – Riva del Garda (Italija). Kot član Pihalnega orkestra Železarjev Ravne je večkrat nastopil na WMC Kerkrade, v letu 2001 tudi kot solist. Kot komorni glasbenik deluje v Clavimerati, za katero je prejel študentsko Prešernovo nagrado ter izdal štiri zgoščenke. Igral je v orkestru Opere SNG Maribor in orkestru Mariborske filharmonije in bil član Evropskega opernega orkestra ter Mediteranskega simfoničnega orkestra. Kot solist in član različnih ansamblov je nastopal na slovenskih odrih in gostoval po Evropi, Bližnjem vzhodu, Severni Afriki in Severni Ameriki. Že vrsto let se intenzivno ukvarja s prirejanjem pomembnih glasbenih del za pihalni orkester. Od leta 2019 prireja skladbe za priznano založbo Baton Music. V letu 2021 je izšla zbirka progresivnih in koncertnih etid za klarinet Clarinetum.
Dirigent Pihalnega orkestra Musica creativa bo Miran Šumečnik.
Po končani srednji šoli v Velenju je odšel študirat v Ljubljano na Akademijo za glasbo. Kot študent pozavne se je s trobilnim kvintetom udeležil državnega tekmovanja mladih glasbenikov ter osvojil prvo mesto. Bil je solist Akademskega pihalnega orkestra in redni član simfoničnega orkestra Akademije za glasbo. Študiral je pri profesorjih v tujini, kot so: Branimir Slokar, Charsten Svanberg, Jacqes Mauger in Richard Carson Steuart. Leta 2003 je z odliko diplomiral na Akademiji za glasbo in se nato zaposlil v orkestru Slovenske policije, ampak pot ga je vodila nazaj v domače kraje. Kot profesor pozavne se je zaposlil na Glasbeni šoli Fran Korun Koželjski Velenje, kjer s svojimi učenci dosega veliko nagrad na državnih in tudi mednarodnih tekmovanjih. Je soustanovitelj Savinjskega trobilnega kvarteta in trobilnega ansambla Ars Brass (umetniški vodja). Sodeluje z Münchenskim trobilnim ansamblom, z Evropsko Brass akademijo in nastopa tudi kot solist. Z dirigiranjem se je srečal že pred nekaj leti, ko je obiskoval seminarje pri priznanem dirigentu Simonu Robinsonu, svoje dirigentsko znanje pa je izpopolnjeval pri prof. Janu Cobru (Nizozemska). Še vedno sodeluje s priznanim dirigentom prof. Nikolajem Žličarjem. Na glasbeni šoli v Velenju je vodil Mladinski pihalni orkester oddelka Šoštanj, v šolskem letu 2014/15 pa je prevzel simfonični orkester. Je umetniški vodja in dirigent Pihalnega orkestra Zarja Šoštanj in Pihalne godbe Moravče. Z orkestroma dosega odlične rezultate, saj je v zadnjih letih Pihalni orkester Zarja popeljal kar na devet tekmovanj, med drugim so na mednarodnem tekmovanju v najvišji kategoriji osvojili 99% točk. V svoji dirigentski karieri je dirigiral tudi dva muzikala v okviru Festivala Velenje in sicer »Čarovnik iz Oza« ter »Aladin«. Kot dirigent gostuje tudi pri avstrijskem pihalnem orkestru iz Strassa. Že nekaj let vodi tabor mladih godbenikov, ki ga organizira Pihalni orkester Zarja Šoštanj in je mentor mnogim glasbenikom, ki želijo igrati v orkestrih. Do leta 2014 je bil tudi član predsedstva Zveze slovenskih godb.
·