Tartinijev trg 2 / Piazza Tartini 2
6330 Piran/Pirano
Ob 25. novembru, Mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami, se oziramo na globalno prizadevanje za končanje te oblike nasilja. Združeni narodi so ta dan razglasili za opomin, da se zavzamemo proti vsakršnemu fizičnemu, spolnemu ali psihičnemu nasilju nad ženskami.
V okviru obeležitve tega dne potekajo po vsem svetu različne akcije, ki trajajo od 25. novembra do 10. decembra. Osrednja tema ostaja nasilje v družini, ki ga zakon preganja po uradni dolžnosti. Psihično nasilje se pri tem izpostavlja kot ena najpogostejših oblik, pogosto povezana z drugimi vrstami nasilja v družinskem okolju.
Centri za socialno delo, kot na primer Center za socialno delo Južna Primorska, opažajo, da je prepoznavanje psihičnega nasilja težko, saj ne pušča vidnih fizičnih posledic. Številne raziskave potrjujejo, da psihično nasilje pušča globlje in resnejše posledice v primerjavi s fizičnim nasiljem.
Statistike kažejo, da nasilje nad ženskami in dekleti ni omejeno na določene družbene sloje ali kulture. V Evropski uniji vsaka četrta ženska vsakodnevno doživlja nasilje, medtem ko nacionalna raziskava za Slovenijo razkriva, da je vsaka druga ženska od dopolnjenega 15. leta starosti doživela eno od oblik nasilja.
V Republiki Sloveniji se vsako leto zgodi med pet in sedem umorov zaradi intimno-partnerskega nasilja. Prizadevanja za ničelno toleranco do nasilja podpirajo organi in organizacije, ki delujejo na področju preprečevanja, obravnave in pregona nasilja.
Poudarja se pravica vsake ženske do življenja brez nasilja, temeljna človekova pravica, ki mora biti zagotovljena. Kljub temu žrtve pogosto molčijo iz strahu, sramu in skrbi glede odziva okolice. Spodbuja se vse, ki doživljajo nasilje, da poiščejo pomoč in ga prijavijo pristojnim službam. Nacionalna in regionalna mreža pomoči žrtvam nasilja v družini zagotavlja psihosocialno, pravno in namestitveno pomoč.
Policijo je mogoče kontaktirati na številkah 113, 080 12 00 (anonimna telefonska številka), pa tudi enote centrov za socialno delo in nevladne organizacije so na voljo za pomoč žrtvam nasilja.